Jak Albert Einstein propadl socialismu

Jak Albert Einstein propadl socialismu

Myšlenky socialismu zlákaly i Alberta Einsteina. Pokud jim uvěřil i největší mozek své doby, čelíme stejnému nebezpečí jako řečtí námořníci, které Sirény líbezným zpěvem lákaly ke svému ostrovu, na jehož útesech pak nechaly jejich lodě ztroskotat. Co tedy o socialismu řekl Albert Einstein.

Albert Einstein

Albert Einstein v roce 1949 publikoval článek, ve kterém řekl, že „..ekonomická anarchie kapitalistické společnosti tak, jak funguje dnes, je podle mého názoru skutečným zdrojem všeho zla.” Zdrojem zla je podle něj zisk, neboť „…výroba se děje pro zisk, a ne pro užitek.” Můžete hádat, jaké řešení nabízí.

„Jsem přesvědčen, že existuje jediná cesta jak zamezit těmto strašným zlům, a to zřízením socialistické ekonomiky, kterou bude doprovázet vzdělávací systém orientovaný k socialistickým cílům. V takové ekonomice jsou výrobní prostředky vlastněny samotnou společností a jsou využívány plánovaným způsobem.”

Zdá se, že v samotném závěru článku Albert Einstein mírně zaváhal. „Je nutné si pamatovat, že plánovaná ekonomika není ještě socialismus. Plánovaná ekonomika jako taková může být doprovázena naprostým zotročením jedince. Jak je možné zabránit byrokracii, aby se stala všemocnou a arogantní?" Tolik Albert Einstein.

Aby odolali vábení Sirén, zalévali si řečtí námořníci uši voskem a Odysseus se pro jistotu nechal rovnou připoutat ke stěžni. Tyto účinné ale nepovolené metody použít nemůžeme, ale máme obrovskou výhodu, že na rozdíl od Alberta Einsteina můžeme studovat výsledky reálných socialistických experimentů na živých lidech a posoudit výsledky.

Když slyšeli líbezný zpěv sirén, zvolili Hugo Cháveze

V roce 1998 se Hugo Chávez ujal moci ve Venezuele. Ve svém projevu po zvolení prezidentem uvedl, že „…Venezuela vstoupila přečasně do 21. století”. Hesla zněla velkolepě: „Prohlašuji, že nedopustím, aby ve Venezuele zůstalo jedno jediné dítě na ulici. Pokud ano, přestanu si říkat Hugo Chávez.” V ulicích jej nadšeně zdravily statisíce lidí.

V roce 2019 bylo podle informací amerického ministerstva zahraničí více než 9 milionů obyvatel Venezuely podvyživených, více než 5 milionů obyvatel (ze zhruba 29 milionů) ze země uteklo a přes 90% rodin není podle svého vyjádření schopno zajistit pro svoji rodinu dostatek jídla. To vše v zemi, která má největší prokázané zásoby ropy, o 10% vyšší než Saúdská Arábie a 40krát větší než Norsko. V zemi, která by mohla a měla být turistickým rájem Karibského zálivu.

Nepochybně lze diskutovat o řadě důvodů, které k této situaci vedly včetně dramatického snížení cen ropy. Ale cena ropy nemůže být hlavním důvodem, protože pokud by tomu tak bylo, byly by důsledky vidět i u dalších ropných velmocí. Důvodem kolapsu Venezuely je důsledná implementace socialistických idejí, neboť jejich destruktivní síla je tak velká, že dokáže srazit na kolena stát s největšími zásobami ropy za pouhých 20 let.

Ideální experiment v reálném životě

Kdyby chtěli ekonomičtí výzkumníci připravit experiment, jež se blíží ideálním laboratorním podmínkám, těžko by vymysleli lepší test než západní a východní Německo. Stejná kultura, stejné výchozí podmínky, téměř vše stejné nebo velmi podobné. Experiment běžel celkem 40 let. Výsledky vyzněly přesvědčivě. Pro srovnání můžeme vedle sebe postavit libovolné auto ze západního Německa a Trabant.

Výsledek můžeme doplnit o informaci, že oblíbeným dárkem k narození dítěte bylo ve východním Německu zařazení do pořadníku na Trabanta, neboť dodací lhůta byla zhruba těch 18 let od narození k dospělosti. Dobrý ukazatelem může být také to, kdo na západě chtěl na východ a obráceně. Mnozí z těch, co chtěli na západ, zaplatili za tento experiment cenu nejvyšší.

Cena za obdobný pokus na Korejském poloostrově byla řádově vyšší a výsledky dopadly pro socialismus ještě hůře.

Argumenty pro socialismus a proti

Při posouzení historických zkušeností by se dalo říci, že nejsilnějším argumentem pro socialismus je, že zní úžasně. A nejsilnějším argumentem proti, že nikdy nefungoval.4 Výsledky východního socialistického bloku, Severní Korey, Kuby, Nikaraguy a nejčerstvěji Venezuely nutně vedou k závěru, že v socialistických myšlenkách je cosi, co odporuje lidské přirozenosti a základním ekonomickým poznatkům.

Zakažte pokusy na lidech

Je paradoxní, že pokusy na zvířatech jsou zakázány, ale na lidech se zdají býti povoleny. Naše generace prošla intenzivním pokusem na téma škodlivosti nebo neškodnosti socialismu a jeho různých myšlenek. Výsledky byly stejné jako ve všech ostatních laboratořích, ať už ve Venezuele nebo Rusku. Jsme skálopevně přesvědčeni, že není nutné je opakovat. Ani v takzvané light verzi. Výsledek by byl stejný.